História metavalley
Termín „meta-vesmír“ vymyslel spisovateľ vedeckej fantastiky Neal Stephenson. V kyberpunkovom románe Avalanche nazval trojrozmernú virtuálnu realitu, do ktorej sa dá vstúpiť pomocou okuliarov. Tú používal hlavný hrdina, ktorý pomocou katany drvil nepriateľov ľudstva najprv v metavesmíre a potom v „skutočnom“ svete.
Podľa Stevensona je metasvet ďalšou etapou vývoja internetu. Kombinuje fyzickú, rozšírenú a virtuálnu realitu.
Niektoré populárne hry nesú znaky meta-univerza. Napríklad Minecraft, v ktorom si vytvárate vlastný svet okolo seba.
Všadeprítomná reklama korporácií, ktoré ovládli svet, celé skládky s použitými tubami od drog, gangy šmejdov, ktorí ťahajú po cestách klavírne drôty, aby zabili okoloidúcich motorkárov a tak ďalej – to je fyzický svet nie tak vzdialenej budúcnosti podľa spisovateľovej verzie. Vo filme vystupuje aj hlavný hrdina Hiro, ktorý v „skutočnom“ svete pracuje ako rozvozca pizze a žije v Megadepot, extrémne stiesnenom a špinavom mieste, ktoré trochu pripomína tieto byty v súčasnom Hongkongu.
Samozrejme, že sa chce pred takýmto neatraktívnym životom skryť. A virtuálna realita, ktorú vynašiel hacker s prezývkou Da5id, Metavelen sa stáva miestom úniku. Ľudia tu môžu cestovať, komunikovať, bojovať s mečmi, jazdiť na motorkách a mnoho ďalšieho.
V Stevensonovom metasvete môžete byť, kým chcete, a nič za to nedostanete. V prípade „smrti“ prídete len o svojho avatara.
Mimochodom, Stevenson vymyslel aj pojem „avatar“. Avalanche má tiež niečo, čo veľmi pripomína moderné QR kódy: podľa románu je Avalanche (Snowcrash) počítačový kód, ktorý ovplyvňuje mozog hackera. Hackerovi stačí pozrieť sa na kód iba raz, aby sa nakazil.
Moderné QR kódy samozrejme neinfikujú ľudský mozog. Samotné koncepty sú však až desivo podobné.
Hlavný hrdina pravidelne mizne v Metavsées – nie však len tak pre zábavu. Druhá časť Hira je cool hacker, ktorý dokáže nielen ovplyvňovať priebeh hry, ale aj preniknúť do takých hlbín metalového vesmíru, o akých sa obyčajným smrteľníkom, ktorí sem chodia za zábavou, ani nesnívalo.
Pojem metasvet prvýkrát použil Neal Stephenson vo svojom románe Avalanche.
Koncept metavesmíru prvýkrát použil Neal Stephenson vo svojom románe Lavína. Dá sa povedať, že spisovateľ predpovedal vznik metazloduchov takmer štvrťstoročie pred ich technickou realizáciou v reálnom svete. Zdroj: behance.net
Humbuk okolo metavesmírov nastal v roku 2021. V hernom priemysle a kinematografii sa však prvky metaversa objavili už dávno predtým: filmy „Matrix“, „Blade Runner“ alebo napríklad „First Player Standby“, kde sa obdobou metaversa stala multiplayerová online hra „Oasis“. Medzi hrami je aj Second Life. A je to viac ako hra: Second Life je trojrozmerný virtuálny priestor s prvkami sociálnej siete. Viac ako 1 milión aktívnych používateľov sa samo rozhoduje, ako chcú v tomto metavesmíre vyzerať a čo chcú robiť.
Znaky meta-univerza sú vo Warhammeri, Minecrafte, Cyberpunku 2077, Falloute, Fornite, Final Fantasy a mnohých ďalších moderných hrách.
Definícia pojmu „meta-vesmír“
Pojem „meta-vesmír“ zatiaľ nemá jasnú definíciu. Wikipédia definuje pojem „meta-univerzum“ (odvodený z gréckeho μετά- „medzi, po, cez“ a slova vesmír) ako „trvalý virtuálny priestor, v ktorom môžu ľudia prostredníctvom svojich avatarov komunikovať medzi sebou a s digitálnymi objektmi pomocou technológie virtuálnej reality“.
V metavesmíroch môžu ľudia vyzerať, ako chcú, a robiť si, čo chcú: zarábať peniaze, pretekať na motorkách alebo jednoducho nepretržite tancovať.
Venture kapitalista Matthew Ball, autor pôsobivej eseje o metavesmíroch, ich definuje takto: „rozsiahla sieť permanentných, v reálnom čase vykresľovaných 3D svetov a simulácií, ktoré zachovávajú kontinuitu identity, objektov, histórie, platieb a práv a ktoré môže synchrónne zažívať prakticky neobmedzený počet používateľov, každý s individuálnym pocitom prítomnosti“.
Komplikované. Na webovej stránke Meta je definícia jednoduchšia: „Súbor virtuálnych priestorov, ktoré môžete vytvárať a objavovať s inými ľuďmi, ktorí sa nenachádzajú v tom istom fyzickom priestore ako vy.“
Tim Sweeney, šéf spoločnosti Epic Games, hovorí, že metasvet je „akési online ihrisko, kde sa môžete v jednej chvíli baviť s priateľmi hraním Fortnite a v ďalšej chvíli spoločne sledovať Netflix“.
Mark Zuckerberg, tvorca Facebooku, teraz Meta, to však vyjadril najstručnejšie a najjednoduchšie. Hovorí: „Meta-vesmír je „objemový internet“.
Takéto definície dávajú metavýrazom odborníci a známe osobnosti. A ako by ste charakterizovali meta-vesmír? Čo je podľa vás ich najväčšou devízou a aký prelom môžu meta-univerzity očakávať v nasledujúcich desaťročiach?
7 princípov meta-vesmíru podľa Matthewa Balla
Matthew Ball je investor rizikového kapitálu a jeden z hlavných ideológov meta-univerzít.
Aby sme si túto víziu vytvorili, pozrime sa na to, na akých princípoch je koncept „meta-vesmíru“ založený. Podľa Matthewa Balla existuje 7 základných princípov metaversa:
- Kontinuita. Žiadne pauzy ani reštarty: je to imanentný, nekonečný svet;
- Synchronicita. Existencia súčasne pre všetkých a v reálnom čase;
- Neohraničenosť. Počet používateľov má tendenciu k nekonečnu;
- Fungujúca ekonomika. Vnútorná ekonomika hry funguje na plný výkon. Peniaze sa dajú nielen míňať, ale aj zarábať: začať podnikať, investovať, predávať, ďalej predávať atď;
- Augmentácia. Virtuálny a skutočný život sú prepojené. Metasvet nie je ani tak oddelený od reálneho sveta, ako skôr jeho doplnkom;
- Compatibility. Meta poskytuje používateľom „bezprecedentnú kompatibilitu údajov“. Ak si napríklad kúpite oblečenie pre svojho avatara v hre Fortnite, mali by ste mať možnosť používať ho v akejkoľvek inej hre alebo aplikácii;
- Otvorenosť. Metavily sú k dispozícii všetkým tvorcom a tvorcom obsahu, ktorí v nich môžu vytvárať vlastné „expirienty“.
Aby sa však všetky tieto zásady mohli realizovať, musí sa najprv vytvoriť Web 3.0. Pri vytváraní tretej verzie webu sa nezaobídete bez blockchainu.
Ako sa dostať do meta-vesmíru?
Na spustenie metavesmíru sa zvyčajne stačí zaregistrovať na webovej stránke, prepojiť peňaženku a len v niektorých prípadoch aj hernú aplikáciu.
Je to tak jednoduché. Ak sa chcete dostať do metaversa, väčšinou stačí:
- Prejdite na webovú stránku konkrétneho metaversa;
- Zviažte svoju peňaženku s hrou.
- Spustite hru.
Všetky metaverse sa ľahko inštalujú a nevyžadujú desiatky gigabajtov voľného miesta na disku. Potrebujete však dobrú grafickú kartu. V opačnom prípade hrozí, že namiesto zábavy pri ponáraní sa do meta univerza sa nervovo zrútite.
Kryptomeny v metavýmenách. Aké sú? Ako nakupovať?
Digitálne mince sa môžu stať a pravdepodobne aj stanú základom ekonomiky virtuálnej reality. Vytváraním nových tokenov získavajú veľké spoločnosti peniaze v metaverse.
Prečo by ste chceli žetóny v metavesmíre? Faktom je, že v metavesmíre sa z obyčajného hráča stávate investorom. Za digitálne mince môžete platiť za služby, kupovať rôzne doplnky a dokonca aj virtuálne pozemky. To je výhodné najmä v počiatočných fázach spustenia hry, pretože v budúcnosti, keď hra priláka milióny nových používateľov, budete môcť tento pozemok predať za desiatky krát vyššiu cenu.
V reálnom svete je to veľmi podobné kúpe nehnuteľnosti v štádiu zakladania. Riziká sú rovnaké. Lenže zisk môže byť ešte výraznejší ako pri ďalšom predaji „bežnej“ nehnuteľnosti.
Tu je krátky zoznam tokenov, na ktoré si treba dať pozor v roku 2022:
- WAXP (Bock). Výhodou tohto blockchainu je jeho udržateľnosť. Kryptomena WAXP sa používa v metavesmíre Alien Worlds;
- AXS (Axie Infinity). Kreslený metavirtuálny svet s fantasy zvieratami, za ktorým sa skrýva nová a celkom sľubná sociálna sieť;
- CUBE (Somnium Space). Výhodou platformy je, že sa k nej dá pristupovať cez okuliare VR. Kryptomena CUBE je určená na podporu fungovania tohto ekosystému;
- BLOK (Bloktopia). Platforma Polygon blockchain. Je relatívne nová, preto odporúčame, aby ste si ju pred skokom do hry dodatočne zakúpili;
- HERO (Meta hrdina). Chlad platformy spočíva v prítomnosti skenovania a modelovania. Vývojári hier sa o platforme vyjadrili pozitívne;
- ATLAS (Hviezdny atlas). Projekt vás poteší peknou grafikou. Fanúšikovia vesmírnych motívov a toho všetkého budú nadšení;
- HIGH (High Street). Jeden z metavalleyov postavený na princípe P2E – „hraj a zarábaj“. Za splnenie úloh získate žetóny HIGH;
- EPIK (Epik Prime). Projekt s pomerne zaujímavým obchodným modelom, ktorý spája značky a videohry. V rámci projektu sa vyrába aj digitálny tovar, ktorý sa predáva po celom svete.
- VRA (Verasity). V tomto metavesmíre môžete získať žetóny za sledovanie videí. Denný príjem je však obmedzený na maximálne 5 mincí;
- MANA (Decentraland). Herný žetón pre jeden z najpopulárnejších meta-vesmírov. Pomocou MANA môžete obchodovať s virtuálnou pôdou, vytvárať digitálne umenie a mnoho ďalšieho.
Kde kúpiť tieto mince? Nie všetky tieto mince sa dajú kúpiť na Binance. Ak chcete zistiť, na ktorých burzách je uvedená konkrétna kryptomena, prejdite do sekcie Trh na stránke mincí Coinmarketcap:
Sekcia MANA token Market na CoinMarketCap.
Ako si nováčik zarobí v metaverse?
Zarábanie v metaverse sa nelíši od toho skutočného. Koniec koncov, každá komunita sa tu skladá z rovnakých ľudí ako v skutočnom živote. Lenže v metaverse je viac príležitostí a všetko vyzerá jasnejšie.
Balenciaga sa objavila vo svete Fortnite. Zdroj: GQ
Nakupovanie. V meta-univerzitách Fortnite sa objavili globálne značky. Spoločnosti Gucci a Balenciaga už naplno využili virtuálny priestor a predávajú digitálne obdoby oblečenia drahšie ako v kamenných obchodoch. Pre nováčikov v metavlastníctve môže byť tento biznis veľmi sľubný: pohybovať sa na trhoviskách, vyberať nové predmety v novovytvorených kolekciách a ďalej ich predávať s prirážkou.
Umelecké predmety. Rovnako ako pri oblečení, len budete predávať obrázky, fotografie a videá. S určitým talentom môžete získať niekoľko tisíc dolárov mesačne. Môžete tiež predávať herné postavy: kompletné príšery z Axie Infinity majú hodnotu stoviek alebo dokonca tisícok dolárov.
Ťažba. Podnikanie pre lenivých. V Alien Worlds môžete ťažiť a získavať žetóny TLM. Hlavnou vecou je nezabudnúť kliknúť myšou každých 10-15 minút a včas si vylepšiť ťažobné nástroje.
Odpredaj pozemkov. Ide o vysoko rizikový spôsob zarábania peňazí, ktorý sa doteraz považoval za výsadu veľkých investorov – alebo len potomkov vysoko zarábajúcich ľudí odniekiaľ z Los Angeles. Jeden z najdrahších obchodov v Sandboxe v čase písania – miesto 4 300 000 dolárov. Hoci existujú aj jednoduchšie príklady: zeleninové záhrady na okraji Decentralandu môžu stáť 5 až 10 tisíc dolárov.
Prečo sa metavesmíry stali populárnymi práve teraz?
Pandémia koronavírusu prinútila ľudstvo vytvárať metavesmíry viac ako iné faktory.
Neal Stephenson vydal svoj prorocký román v roku 1992. Ale napriek úžasnosti týchto svetov bolo ľudstvo na ceste k ich realizácii takmer 30 rokov. Prečo nám to trvalo tak dlho a čo nás viedlo k tomu, aby sme si vynútili vytvorenie virtuálnych svetov?
- Demokratizácia hospodárstva. Takáto požiadavka v spoločnosti existuje už dlho. Nezáleží na tom, z akej krajiny pochádzate, aké máte vzdelanie alebo či patríte k elitnej vrstve spoločnosti. Všetci avatarovia sú si rovní, každý má rovnaký prístup k virtuálnemu tovaru. Tí, ktorí boli na spodku sociálneho rebríčka, majú teraz šancu na sociálny vzostup;
- Prirodzená inovácia. Rozvoj existujúcich sietí Web 2.0 na niečo väčšie sa zdá byť celkom logický. Nové technológie – blockchain, superrýchly internet, okuliare VR (obdoba okuliarov od Avalanche) – umožnili skok vo vývoji interakcie medzi používateľmi. Meta je teda prepracovaná sociálna sieť, len už na úrovni Web3;
- Pandémia. To je hlavný dôvod popularity meta-univerzít. Covid-19 vyhnal ľudí do ich vlastných bytov, presunul leví podiel obyvateľstva do práce na diaľku, spôsobil sociálne odcudzenie a izoláciu jednotlivca od spoločnosti. Meta do toho dokonale zapadá, pretože vám umožňuje navštíviť akýkoľvek priestor z pohodlia domova, komunikovať s ostatnými a viesť viac či menej plnohodnotný život.
A Mark Zuckerberg a jeho „láska“ k metavesmírom a popredné svetové značky, ktoré sa začali ponárať do NFT, sú prirodzeným dôsledkom vzniku metavyhľadávania a zároveň katalyzátorom ich rozvoja. Kapitál sa presúva tam, kde je dopyt, kde sú používatelia, a teda aj zisky.
Rozširovanie metasvetov: čo chýba v súčasnej fáze
V metamestách sa už predávajú pozemky za milióny dolárov. Bez náležitej technologickej podpory však bude naďalej vyzerať skôr ako hra bohatých ľudí než ako seriózny hospodársky proces.
Čo by bolo potrebné, aby sa meta-obce stali skutočným masovým fenoménom – nielen v titulkoch správ, ale aj v reálnom živote? Konkrétne vo virtuálnej alebo rozšírenej realite?
Na to potrebujeme:
- Katalyzátorom rozvoja sociálnych médií boli práve smartfóny. Tak je to aj v prípade metasvetov: musíme masovo vyrábať zariadenia na interakciu s nimi – náhlavné súpravy VR, haptické rukavice, projekčné systémy, senzory atď;
- Vytváranie sietí. Máme na pamäti, že meta-univerzity musia pracovať nepretržite, v reálnom čase a poskytovať prístup miliónom používateľov súčasne. To si vyžaduje veľkú šírku pásma a decentralizovaný prenos údajov;
- Výpočtová technika. Okrem rýchlosti je dôležitý aj hardvérový výkon – na spracovanie fyziky objektov, vykresľovanie, porovnávanie umelej inteligencie a synchronizáciu údajov, projekcie, snímanie pohybu atď;
- Dnešné platformy sú v ranom štádiu vývoja. Konečným cieľom je, aby používatelia mohli čo najpohodlnejšie komunikovať s meta platformami. Cesta bude dlhá a tŕnistá, ale možno veľmi rýchla. Veľa závisí od výšky vložených investícií;
- Nové normy. Na rozvoj metavýhľadov a vzájomnej interakcie používateľov budú potrebné nové formáty, služby, motory a iné mechanizmy, podobne ako v čase rozvoja internetu Web 2.0. Musia podporovať autorské práva, export/import dát, technológiu vykresľovania, umelú inteligenciu a fyziku;
- Metainternety nie sú len novou generáciou sociálnych sietí. Je to úplne nová ekonomika. Potrebuje decentralizované platobné služby a iné finančné nástroje, ktoré dokážu pokryť potreby tohto virtuálneho sveta a jeho používateľov;
- Nový obsah. Aby sa meta-univerzity stali masovým fenoménom, musia byť naplnené novými typmi obsahu. Takýto obsah možno nielen špeciálnym spôsobom vytvárať, ale aj predávať, kupovať, ukladať atď. Je tiež potrebné vytvoriť nový systém správy digitálnych aktív v rámci metavlastníctva;
- Správanie používateľa. No a čo je najdôležitejšie ľudstvo sa musí naučiť masívne komunikovať v rámci meta-vesmírov. To si bude vyžadovať bezprecedentný systém interakcie medzi ľuďmi, spoločnosťami a značkami. Ťažko povedať, ako dlho to bude trvať. Možno už žijeme v novej realite, len si to ešte neuvedomujeme.