Svetové akcie merané indexom S&P 500 alebo MSCI World majú v porovnaní so začiatkom roka o 22 % nižšiu cenu. Druhý júnový týždeň sa na tomto poklese podieľal polovicou. Čo to znamená pre bežného investora? Je to hrozba alebo príležitosť?
Akýkoľvek pokles na akciovom trhu je dočasný. Ako dlho bude trvať, kým sa aktuálna cena bude rovnať pôvodnému maximu je síce veľkou neznámou, no najdlhšie trvanie poklesu zatiaľ nepresiahlo tri roky. Ako sa z toho poučiť, resp. ako sa zachovať v súčasnosti?
Trojročné trvanie poklesu bolo tak dávno, že dnes si na to živo nik nespomenie. Bolo to v rokoch 1929 až 1932. Fučanie internetovej bubliny o 70 rokov neskôr trvalo ani nie tri roky a pokles počas finančnej krízy trval vyše roka.
Pokles na finančnom trhu je ideálne obdobie na začiatok pravidelného investovania. Každou ďalšou investíciou sa vylepšuje priemerná nákupná cena (Dollar Cost Averaging) a na dosiahnutie zisku z investície tak stačí pokoriť práve ju a nie dosiahnuť cenu zo začiatku sporenia. Pritom história vývoja akciových trhov ukazuje, že postupom času je pokorené každé minulé maximum.
„Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.“
Investovanie si v prvom rade vyžaduje chladnú hlavu a peniaze, ktoré istý čas potrebovať nebudete. Netreba sa unáhliť a netreba hľadať najvýnosnejšie príležitosti. Investícia by mala byť nuda, nie dôvod na zvyšujúci sa krvný tlak.
Sedem rád pri investovaní
1.) Pred investovaním si na bankovom sporiacom alebo termínovanom účte vytvorte finančnú rezervu vo výške 3-6 mesačných výdavkov.
2.) Začnite relatívne bezpečnými a hlavne regulovanými investičnými nástrojmi.
3.) Investujte peniaze, o ktorých viete, že ich nebudete potrebovať v krátkom čase.
4.) Pri investovaní dbajte na dostatočné rozloženie investičného rizika.
5.) Nevenujte stavu investičného účtu príliš veľkú pozornosť. (Raz mesačne je viac ako dostatočne.)
6.) Dodržujte pravidelnosť v investovaní.
7.) Dodatočné vklady sú prípustné, výbery však nie. (zainvestované peniaze vyberať nepotrebujete, pretože máte finančnú rezervu).
Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.
Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.